Dış Cephe Rengi Nasıl Seçilmeli?

 
Bir yapıyla ilgili ilk izlenim yapının cephesi ile oluşur. Her ne kadar ilk izlenim sonradan değişebilse de, insanda oluşan bu ilk intibanın iyi olmasına gayret ederiz. İlk izlenimin önemini bilen insanlar olarak da, sahip olduğumuz yapının dış cephesine büyük bir özen göstermeniz gerekir. İlk kez gördüğünüz bir yapıya yaklaşırken en önce baktığınız şey binanın ön cephesi olur. İngilizlerin ünlü deyişini unutmuş değiliz; bir kitabı kapağına bakarak değerlendirmeyin, ancak söz konusu olan kitap evimiz ise, ve her giriş çıkışımızda bu kapak ile karşılaşıyorsak, üstelik sokağımızdan geçen herkes bu kapak ile sürekli karşı karşıya geliyorsa, o zaman cephe için yalnızca bir kapak değildir diyebiliriz. 

Klasik beyaz renk her zaman için popüler ve vazgeçilmez ancak başka alternatiflere de göz atmakta fayda var. Bu alternatifleri değerlendirirken nelere dikkat etmeli, kriterlerimizi neler olmalı?

1. Evinizin çevresi, doğası

Konutunuzun rengini seçerken bulunduğunuz doğal ortam ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Konutunuz şehirde yer alıyorsa, yani şehir içinde müstakil evde oturma lüksüne sahip azınlıktansanız renk seçiminiz farklı olacaktır, ormana yakın bir sitede yaşıyorsanız renk seçiminiz farklı olacaktır. Şehirler renk konusunda bir miktar daha fazla seçenek sunarlar. Eğer altta sıraladığımız maddeler de uygunsa, kırmızıdan maviye, sarıdan yeşile birçok renk uygun olabilir; sırıtmasın, gözü rahatsız etmesin yeter. Eviniz kırsal bir bölgedeyse daha yumuşak renkleri seçmekte fayda var.

2. Semtiniz ve komşuların evleri

Semtinizde yer alan diğer evde de sizin kendi konutunuzun renk seçimi için kılavuz görevi görecektir. Eğer belediye tarafından sağlanmış bir regülasyon yok ise, çevrenizde yer alan diğer evler ile aynı renkte ya da benzer renklerde dış cephe badanası yapmak semtiniz için de güzel bir görünüm oluşturacaktır. 

3. Seçilen malzemenin türü

Dış cephe renginden bahsederken sürekli badanayı kastettik ancak renk seçiminizi etkileyecek farklı bir kriter daha var, o da dış cephe kaplaması. Her konut sıva üstü badana şeklinde olmayabiliyor. Dış cephesi tuğla, ahşap ya da farklı bir malzeme bir kaplı birçok konut örneği var. Eğer konutunuzun böyle bir özelliği var ise, elbette bu özelliği sıva ve badana altına saklamak yerine tüm güzelliği ile ortaya çıkarmak harika bir görünüm sağlayacaktır. 
 
4. Pencereler ve kapılar

Konutunuzun rengi ile kapı ve pencere doğramalarınız da uyum içerisinde olmalıdır. Bu demek değil ki hepsi aynı renk olmalı; bilakis fotoğraftaki örnekte de görüldüğü üzere siyah ve beyaz ikilisi gibi sert ve cesur bir kontrasta da sahip olabilirler. Yapının mimari özellikleri, çatısında kullanılan malzeme ve çatı rengi de kapı ve pencere doğramaları ve varsa panjur rengi için önemli kriterlerdir. Ahşap ya da ahşap görünümlü pen doğramalar için beyaz, krem, sarı ve pudra tonları uygun olacakken siyah, gri, antrasit için beyaz güzel bir görünüm sağlayacaktır.